Forum Dark Eden - Forum fanów karcianki Dark Eden Strona Główna Dark Eden - Forum fanów karcianki Dark Eden
Forum fanów karcianki Dark Eden
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nadejscie Valpurgiusa!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dark Eden - Forum fanów karcianki Dark Eden Strona Główna -> Zasady - Rules
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Privian
Sierżant


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 230

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2012 10:44 am    Temat postu: Nadejscie Valpurgiusa! Odpowiedz z cytatem

Przeglądałem sobie zasady turniejowe i się trochę przeraziłem.

Valpurgius jest bez kosztu początkowego, odrzucenie Wpływu nie powoduje utraty złota.

Może mi ktoś powiedzieć od kiedy tak jest?
Przyznam się że ja z Jeremiaszem na Avie nie zwróciliśmy na to uwagi, ale o tej zmianie zasady nawet nikt nam nie powiedział.

Myślałem że zmiany zasad kart najpierw powinno się przedyskutowac? zawsze by wypadalo.

_________________
Skowyt si? Zbli?a!!!
-----------------------
Plan Your Escap!!!

www.grafik.gda.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jeremiasz
Generał


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 975

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2012 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z przedmówcą... przyznam się, że od dawna już nie zaglądałem do zasad turniejowych, bo raczej już z roku na rok nie zmieniają się one. A jeśli są jakieś zmiany, to są przedyskutowane na forum - patrz: rozlewisko, barakuda, podział bogactwa... itp.

W przypadku jednak wpływu hardinga i nadejścia valpurgiusa jestem zdziwiony, bo nikt nigdzie o tym się nie wypowiadał, nie zgłaszał zastrzeżeń... ?

Co do samej zmiany zasad na tych kartach:
- wpływ hardinga - tu w zasadzie odnośnie nieodrzucania złota to mogę nawet się przychylić, ponieważ ta zasada w oryginale połączona jest z czaszkami, a jak już chyba wszyscy zgodnie stwierdzili, czaszkami nie ma sensu grać. Ta karta ogólnie jest mocna bo pozwala grać wszystkimi przynależnościami, ale osłabia ją mocno możliwość odrzucenia wyrzeczeniem.

- nadejście valpurgiusa - tu natomiast mam już pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, to od razu rzuciło mi się w oczy, że Stawik na turnieju tej karty używał (jako jedyny) i dodatkowo grał talią nie wymagającą złota, więc usunięcie kosztu początkowego karty mocno mu było na rękę. Jakkolwiek by tego nie interpretować, to jest to nieco podejrzane... ? :/
Po drugie karta ta jest moim zdaniem dość mocna mimo, że rzadko użzywana i dołączana.
Pozwala zagrywać legion, odejmuje ikonki z kart legionu w bilansie (jak notre) i blokuje innym graczom używanie wpływu hardinga.

Dodatkowo zauważyłem Stawik, że usunąłeś z jej opisu tekst mówiący o tym iż w danej chwili można mieć dołączoną do przywódcy tylko jedną kopię tej karty... a czemuż tak? Aby nie blokowała się ręka gracza?? Takie ryzyko jej grania... moim zdaniem zmiana bezzasadna.

Dodam tylko, że w zeszłym roku zdaje się, iż te zasady nie obowiązywały... czyżby dlatego, że nikt nie grał tymi kartami?? Smile

Rozumiem Stawik, że starasz się uczynić karty nie używane grywalnymi, ale są chyba jakieś granice przyzwoitości?? Smile

_________________
http://wydrukionline.com.pl



http://darkeden.pl, http://grafik.gda.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dungal
Generał


Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 634

PostWysłany: Wto Wrz 25, 2012 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmiany uważam niepotrzebne.

Wpływ Hardinga - zdaje się, że tu nic się nie zmieniło, poza tym, że skasowano tekst odnośnie czaszek. Czy sam ustęp o nich aż tak razi w oczy? To nic nie zmienia, można przecież zagrać tą kartę bez czaszek, prawda?

Nadejście Valpurgiusa - znów tendencja do osłabiania DE. "Za trudno zagrać, nagnę kartę, o wyszło cacuszko!" Nadejście Valpurgiusa jest mocna, to że jest dołączona i trochę kosztuje - ojejku.

Dla tych, którzy zaczynają udziwniać (tudzież ułatwiać) proponuję wydrukowanie sobie Genesis i będzie dużo nowych wrażeń.

Takie modelowanie gry zresztą wcale nie jest bezkarne. Okazuje się potem, że karta jest przegięta i rusza lawina nieścisłości. Dlatego jestem za zostawienie gry jaką jest - oczywiście chyba wszystkie błędy zostały już wyjaśnione na tym forum. Ale modyfikacje kart - dla mnie to świętokradztwo.

Jeżeli zasady są spoko dla tego, który je przerobił, to niech gra sobie nimi lokalnie. Publicznie jak nie ma 100% zgodności są nie do przyjęcia i tyle. A nie są.

_________________
Temu dzid? !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stawik
Generał


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 1422

PostWysłany: Wto Paź 02, 2012 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, no nieładnie się zrobiło, jakaś taka nagonka na Stawika.

Jak nie czytacie zasad przed turniejem i forum, to już na to nic nie poradzę.
Zmusiliście mnie do odkopania wątku:
http://darkeden.mojeforum.net/viewtopic.php?t=708
W 2010 taka propozycja padła. W Żyrardowie i okolicach kilka razy graliśmy z tymi zmianami i okazały się w porządku.

@Privian: "nikt nam nie powiedział", no faktycznie, zasady wiszą na forum i w drugim zdaniu zmiany są wyszczególnione.

@Jeremiasz: nic nie usuwałem, karta jest Unikatowa, więc może być tylko 1 w grze.
I nikomu nie zabraniałem grać Valpurgiusem. Widocznie ją tak straszliwie przegiąłem na maksa, że nikomu się nie chciało Valpa do talii wrzucić.

@Dungal: W Hardingu zmieniło się to, że nie odrzuca się złota przy odrzuceniu Wpływu. Tekst o Czaszkach pominąłem, bo równie dobrze mogłoby tam być coś o fizyce czarnych dziur czy życiu na Marsie. Tyle samo to do gry wnosi. A przepisywanie bezsensów zajmuje mój cenny czas.

Bardzo dobrze, że gracie w Genesis. Może w końcu odżyje DE. I że w ogóle gracie, bo jak widzicie, jesteście jedyni w Polsce od turnieju.
A jeśli chodzi o "lawiny nieścisłości" to powtórzę po raz n-ty: testujmy. Grałem darmowym Valpem już z 5 razy, z 10 gier. Żadna rewelacja. Ale przy testach okazało się np. że trochę za łatwo Wpływ teraz spada. Może należałoby i to zmienić. Ale tylko przez gry testowe może to wyjść. A jak zmian nie będziemy wprowadzać, to Valp i Wpływ nadal będą tylko miejsce w pudełkach zajmować.

_________________

Czekaj, czekaj, Przewaga taktyczna!
Ach, marsza?kiem by?....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Privian
Sierżant


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 230

PostWysłany: Wto Paź 02, 2012 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej chodzi o to w jakim stylu wprowadziłeś zmiany zasad do gry.
Każde zmiany trzeba przetestować ale raczej nie na turnieju.

Na Avangarde 007 napisałeś tak i było git.
Stawik napisał:

Zasady:
http://darkeden.mojeforum.net/temat-vt578.html

Jestem otwarty na zmiany. Np. na krakowskim turnieju były 4 różnice:
http://darkeden.mojeforum.net/viewtopic.php?t=960, z których 2 osobiście mi się podobają - Nie tak Szybko i Zły Front. Jesteście zainteresowani? - dyskutujcie.


Na Avangarde 008 już nic takiego nie było że się zasady jakieś karty zmieniają.
Co do zdania, że "W 2010 taka propozycja padła. W Żyrardowie i okolicach kilka razy graliśmy z tymi zmianami i okazały się w porządku." wcale mnie nie przekonuje.
Bo jak na następną Avangardę przyjedziemy z talią na np: Czaszki - które można zagrywać jak intrygi i bez kosztu początkowego to co. Question
Powiemy, że my na Pomorzu tak gramy i jest w porządku, a jak nie zmienimy zasad to nadal będą tylko miejsce w pudełkach zajmować. Question
To chyba nie powinno tak wyglądać.

_________________
Skowyt si? Zbli?a!!!
-----------------------
Plan Your Escap!!!

www.grafik.gda.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stawik
Generał


Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 1422

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Privian napisał:

W Żyrardowie i okolicach kilka razy graliśmy z tymi zmianami i okazały się w porządku." wcale mnie nie przekonuje.
Bo jak na następną Avangardę przyjedziemy z talią na np: Czaszki - które można zagrywać jak intrygi i bez kosztu początkowego to co. Question

To Ci uwierzę i mnie to będzie przekonywało. Bo znam Cię i paczkę z Pomorza i wiem, że grać potraficie i umiar macie.

A skoro mi nie wierzysz i nie jestem dla Ciebie żadnym autorytetem w DE, cóż, przykro mi i chyba się muszę w takim razie poprawić.

_________________

Czekaj, czekaj, Przewaga taktyczna!
Ach, marsza?kiem by?....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cormak
Kapitan


Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 275

PostWysłany: Pią Paź 05, 2012 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawda jest taka, że przed Avą nikt na forum nie zaglądał, i nie dyskutował.

Zasadę z Valpirgiusem Stawik zamieścił długo przed turniejem, trzeba było komentować wtedy. To co się stało się nie odstanie, więc nie ma co dyskutować o przeszłości, zacznijmy o przyszłości.

Mnie osobiście wydało się to trochę przegięte i dalej tak uważam, jednocześnie prawda leży po środku. Oryginalny Valpilgius "zajmuje tylko miejsce w pudełku".

Moim zdaniem są tylko dwa wyjścia.

a) zostawić kartę nieruszoną . Dwa argumenty:
- tyle lat graliśmy bez niej, to i teraz się bez niej legion obejdzie.
- Jeżeli ruszymy tą kartę, nic nie stoi na drodze do zmieniania innych kart przecież Ekonomiczne Planowianie i Cięcie oraz ze 100 innych też zajmują tylko miejsce w pudełku. Ruszymy jedną ruszymy wszystko.

b)Zmienić kartę tak by była grywalna a jednocześnie nie była przegięta.
-Nowa grywalna karta = więcej możliwości tworzenia decókw.

Ja osobiście optuję za zmianą, i wysuwam taką przemyślaną propozycję:

Tekst zostawić tak jak zmodernizował go Stawik a dać koszt początkowy 5.
Dlaczego? Już objaśniam.
Karta daje naprawdę dużego kopa - umiejętność z Notre obcinania ikonek + wszyscy są godn,i umiejętność dowódcy (ten drugi aspekt jest póki co niedoceniony ale mam już pomysł jak to bardzo efektywnie wykorzystać, żeby nie użyć słowa "nadużyć" )
Czyli daje Ci to praktycznie to jakbyś grał na dwóch dowódcach z wbudowanym (troszkę słabszym) Notre. KOSA!
Oczywiście pojawia się argument "hej, ale można to po prostu wyrzec" Owszem, można. Z tym, że jak już wyżej napisałem karta daje naprawdę mocnego kopa.

Dlaczego akurat 5? Otoż tak.
-10 to moim zdaniem stanowczo za dużo, odkładać pieniądze przez 2 czy 3 tury, zagrać i zaraz potem leci wyrzeczenie, ryzyko zbyt duże, nawet jak przeciwnik ma jedno wyrzeczenie w tali. Karta nie warta ryzyka.

-0 stanowczo za mało. Praktycznie zawsze bardzo przepakowana karta schodzi z ręki, bez najmniejszego ryzyka czy wyborów. Bah! i masz Nadejście, ktoś mi je wyrzekł ? Trudno.
Wchodzi w każdego decka na legionie zawsze, a daje (powtórzę się po raz trzeci) niesamowitego kopa.
A przy deckach opartych na braku gotówki jest niezastąpiona.

-5 ? A może 4 albo 6 ? Otóż tak:
Pięć jest najbardziej reprezentatywną wartością w DE, ( z 5 startujesz, 5 daje ukryte, 5 daje dowódca i kopalnia czyli standardowy zestaw otrzymywania golda na turę)
Jest najczęściej posiadaną ilością gotówki w początkowych fazach rozgrywki, lub tuż po ograbieniu. Wydasz pięć? Nie stać Cię na nic innego.

Zakłądając, że rozgrywka dzieli się na 3 fazy - Early game, Mid game, Late game.

Early game- w tej początkowej fazie gry, karta była by dość ryzykowna, pochłaniała by cała startową pulę gotówki. Jednak przy dobrym ułożeniu kart benefity mogą być duże. Przy perfekcyjniej ułożeniu kart, może ci nawet wygrać grę, lub przynajmniej ustawić na mid game. Jednak ryzyko jest też spore.

Mid game- w tej fazie gdzie wyprowadzane są pierwsze zdecydowane ataki i najazdy, a osady już są w miarę rozbudowane, wystawienie Nadejście nie jest już tak bolesne choć dalej kosztowne(kluczowe budynki są, złota zapas jest) Korzystamy z karty w pełnej jej krasie, przy racjonalnym na tą część rozgrywki koszcie.

Late game- ta ostatnia faza rozgrywki często jest bardzo różna. PZety powoli zbliżają się do granicy 50 a osady wyglądają bardzo zróżnicowanie. Ktoś ma olbrzymią ekonomię ze świetną bramką, ktoś ma podziurawioną osadę. Tutaj koszt już nie ma znaczenie, ponieważ złoto nie jest już tak kluczowe jak w dwóch wcześniejszych fazach, a mimo wszystko dalej daje i zagrywającemu i przeciwnikowi do myślenia. Czy wyrzec to czy coś innego? Czy zagrać przemyśla na wyrzeczenie? Czy ta dodatkowa jednostka lub dwie wygrają mi grę? Czy dodatkowy szał na pretorze będzie kluczowy? Czy zagrać ograbienie na początku czy po bilansie?
Te i wiele innych pytań będzie się pojawiać w głowach graczy przy Nadejsciu Valpirgiusa którego koszt początkowy będzie wynosił 5.


Reasumując. Moim zdaniem karta powinna zostać zmieniona, jednak nie przesadzona. "Zbalansować powinniśmy ją"(cyt. master Joda Wink )

Co o tym sądzicie?

Dodane po 8 minutach:

BTW

Stawik napisał:

@Dungal: W Hardingu zmieniło się to, że nie odrzuca się złota przy odrzuceniu Wpływu. Tekst o Czaszkach pominąłem, bo równie dobrze mogłoby tam być coś o fizyce czarnych dziur czy życiu na Marsie. Tyle samo to do gry wnosi. A przepisywanie bezsensów zajmuje mój cenny czas.



Stawik You made my day xddd

_________________
We do not choose War, the War chose Us!
For the Horde!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dark Eden - Forum fanów karcianki Dark Eden Strona Główna -> Zasady - Rules Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum